Get Adobe Flash player

postheadericon Czy do kredytu przez Internet wymagane są zaświadczenia?

Czy-do-kredytu-przez-Internet-wymagane-są-zaświadczenia?

Można starać się o kredyty sposobem tradycyjnym, udając się do banku i na miejscu załatwiając wszystkie formalności, lub przez Internet. Istnieje przekonanie, że do kredytów udzielanych przez Internet niepotrzebne są zaświadczenia. Czy tak rzeczywiście jest?

Wszyscy zapewne chcieliby, aby formalności i procedury związane z udzielaniem kredytów przez banki były jak najprostsze i aby było ich jak najmniej. Jeżeli klient stara się o kredyt w tradycyjnych bankach i w sposób tradycyjny, powinien liczyć się z określonymi procedurami, których banki nie mogą pominąć. Oznacza to wydłużenie w czasie i mimo wszystko wyższe koszty. Natomiast są już banki, które oferują kredyty gotówkowe przez Internet i bez zaświadczeń, ale najczęściej takie kredyty proponują instytucje pozabankowe.

Jak twierdzi Comperia.pl, po kredyty online sięga coraz więcej klientów. Za pośrednictwem specjalnych stron internetowych wypełniane są odpowiednie formularze i przesyłane do banku. Formalności realizuje się elektronicznie. Przy staraniach o kredyty przez Internet rzeczywiście zaświadczenia nie są potrzebne, ponieważ wszystko odbywa się zdalnie. Nie oznacza to jednak, że bank nie sprawdzi zdolności kredytowej klienta. Może to zrobić za pośrednictwem rachunku osobistego, na który wpływają dochody oraz z którego realizowane są przelewy. Banki sprawdzają zdolność kredytową na podstawie aplikacji Importera, który automatycznie weryfikuje historię konta osoby starającej się o kredyt, w innym przypadku bank sprawdzi zdolność kredytową na podstawie wyciągu z historii konta.

Początkowo przez Internet można było dostać kredyt w instytucjach pozabankowych i nadal to one składają najwięcej tego typu propozycji. Obecnie coraz więcej banków oferuje kredyt przez Internet, wśród nich znajdują się: mBank, Deutsche bank, BNP Paribas. Jednakże podobne oferty się mnożą i banki często nie żądają żadnych zaświadczeń. Dlaczego? Ponieważ cała procedura kredytowa odbywa się online. Z pewnością przy kredytach przez Internet i na dodatek bez zaświadczeń banki więcej ryzykują, wiec muszą się w jakiś sposób zabezpieczyć. Oprócz sprawdzenia klienta w Biurze Informacji Kredytowej oraz jego zdolności kredytowej na podstawie historii konta osobistego mają również szereg innych sposobów na badanie wiarygodności klienta. Mimo oferowanego kredytu bez zaświadczeń bank nie udostępnia pobieżnie środków finansowych. Szybciej zrobi to firma pozabankowa, która szybko pozyskuje klientów, którzy zwlekają z realizacją swoich płatności. Trzeba pamiętać, że pożyczki w tych firmach są bardzo drogie, dlatego pod znakiem zapytania stoi opłacalność korzystania z ich usług.