Małżeństwa mają większą szansę na kredyt

21 lutego 2017

Podniesienie zdolności i wiarygodności kredytowej to zazwyczaj bardzo trudne i czasochłonne zadanie. Nie każdy wie jednak, że najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu może być małżeństwo.

Banki bardzo rzetelnie analizują każdy wniosek kredytowy, szczególnie jeśli mamy na myśli kredyty celowe, na czele z kredytem hipotecznym. Badanie zdolności i wiarygodności kredytowej obejmuje cały szereg czynników, spośród których wiele może mieć decydujący wpływ na decyzję banku. Do profilu modelowego klienta najlepiej wpisują się małżeństwa, które zaciągając kredyt wspólnie, mają znaczną szansę na wynegocjowanie korzystniejszych warunków.

Z punktu widzenia banku małżeństwo wnioskujące o kredyt to bardzo duże prawdopodobieństwo regularnych spłat, a także dodatkowe zabezpieczenie na wypadek utraty pracy przez jedną z osób. Warunkiem jest oczywiście aktywność zawodowa obu małżonków. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym na korzyść małżeństw są miesięczne wydatki rozkładające się na dwie osoby, a przy okazji niższe koszty związane np. ze wspólnym opłacaniem rachunków. Najlepiej porównać to do sytuacji, gdy o kredyt ubiegają się dwie osoby mieszkające oddzielnie, np. znajomi. Mimo aktywności zawodowej obojga, muszą oni samodzielnie opłacać pełny czynsz, rachunki i ponosić codzienne wydatki. Ubiegając się wspólnie o kredyt, zyskują wprawdzie na zdolności kredytowej, jednak w zdecydowanie mniejszym stopniu niż małżeństwa.

Wadą takiego rozwiązania jest natomiast fakt, iż każdy z małżonków będzie miał zapisaną w swojej historii kredytowej w BIK pełną kwotę kredytu, co może utrudnić zaciągnięcie ewentualnych kolejnych kredytów w przyszłości, ale już samodzielnie.

W ogólnym rozrachunku małżeństwa wspólnie zaciągające kredyt mogą liczyć na znaczne korzyści i atrakcyjne warunki przyznane przez bank. Są to bowiem w znacznej większości przypadków najbardziej wiarygodni klienci, którzy odpowiedzialność z utrzymania rodziny przenoszą także na inne obowiązki, w tym spłatę kredytów.

Dodatkowo młode małżeństwa mogą liczyć też na wsparcie państwa, np. w kwestii zakupu mieszkania. Program Mieszkanie dla Młodych premiuje małżeństwa, szczególnie wielodzietne.